Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Electromobil is free‚electromobil is first!

Batérie
Každý elektromobil používa ako zdroj energie pre motor batérie. Stručne sa dajú rozdeliť na:
 
NiMh - Pomerne ťažké pamäťové batérie, avšak veľmi výkonné. Dnes ich používa Toyota Prius, ale pouźívali sa aj v elektromobiloch projektu Zero Emission Vehicle (GM EV1, Honda EV plus, Toyota RAV4 EV). S týmito batériami dosahovali autá dojazdu cez 200 km.

NiCd  - Veľmi ťažké a stredne výkoné akumulátory. Pracujú pri vysokých teplotách, a preto je potrebné zachovať ich v termoizolačnom obale. Majú veľkú životnosť, asi 2000 nabíjacích cyklov, čo je pri dojazde 100 km 200 000 km. Používali sa v elektromobiloch PSA, Renault a Opel impuls.

Olovené akumulátory - Veľmi ťažké a stredne výkonné akumulátory. Sú lacné, ale ich výdrž nie je nič moc. Pri nízkych teplotách strácajú kapacitu. Používali sa v elektromobile VW Golf Citystromer a v prvej generácii GM EV1.

Li-ion - sú veľni ľahké a výkonné. S výkonom pochopiteľne rastie ich cena, ale na druhú stranu ich výdrž je 2000 aź 3000 nabíjacích cyklov. Keďže sú dosť výkonné, dojazd bežnéhoLi-ion auta je až 100 až 480 km. V takomto prípade vydržia 200 000 až 1 400 000 km! Dajú sa zohna´t v kapacitách od 20 do niekoľko sto Ah. Používajú sa takmer pri všetkých nových EV, sú obľúbené aj pri prestavbách.

Li-pol - Podobné ako li-ion, s výnimkou, že sú pamäťové.

Li-air - čerstvá novinka. Ide o zdokonalené Li-ion akumulátory, ich kapacita je až 10-násobne vyššia ako u predchodcu. Hmotnosť je zrovnateľná s Li-ion a cena dokonca nižšia!

Palivové články - Nie sú to tak celkom akumulátory, ale EV sa s nimi napájať môžu. Tankuje sa do nich vodík, ktorý sa v článku mení na vodu viazaním kyslíka. Týmto sa uvoľňuje elektrina, ktorá sa spotrebúva pri pohone vozidla. Produktom je voda, ktorú možno opätovne pomocou elektrolýzy premeniť na vodík a kyslík.

 
Pre malé autá stačia batérie o kapacite 100 až 150 Ah. Do väčších áut, alebo do áut na väčšie trasy je vhodné použi´t aj väčšie(200-300Ah). Je však možné vybaviť ich až 800 Ah batériami (ak sú na to financie). Potom je dojazd zrovnateľný so spalovákmi.

TOPlist